30 жовтня в Києві завершив свою роботу Всеукраїнський конкурс учнів та студентів “Мирний космос”. Його організаторами були Українське молодіжне аерокосмічне об'єднання “Сузір'я” та Національний центр аерокосмічної освіти молоді. Особливістю цьогорічного конкурсу було те, що відповідно до угоди, підписаної між двома вищеназваними організаціями та НТУУ “КПІ”, він став першим етапом спільної аерокосмічної олімпіади. “КП” вже розповідала (див. №26 ц.р.) про перших переможців олімпіади, які вибороли путівку на неї, вигравши конкурс “Мирний космос”. Перспектива участі в аерокосмічній олімпіаді з подальшим вступом до НТУУ “КПІ” обумовила зростання конкуренції.

Після попереднього відбору в районах, містах, обласних центрах на конкурс прийшло більше ста робіт. Головою журі конкурсу був декан факультету авіаційних і космічних систем НТУУ “КПІ” доктор технічних наук, професор Олександр Васильович Збруцький. Чотири з семи номінацій конкурсу очолювали провідні викладачі нашого університету. На очний тур конкурсу, що проходив у науково-природничому ліцеї №145, журі запросило більше п'ятдесяти переможців заочного туру. Практично всі роботи були сильними, але ж треба було визначити кращі з кращих.

На думку керівника секції “Ракетно-космічна техніка” доцента ФАКС Ю.П.Кузякіна, такою роботою була “Діюча модель марсоходу”, яку представив Роман Хміль з Полтави. Модель оснащена приладом для виконання бурових робіт, механічною рукою, сонячними батареями, радарами та лазерними приладами, електродвигунами, за допомогою яких відбувається рух апарату.

У секції “Програмування та обчислювальна техніка” викладач ФАКС Г.В.Штефлюк була приємно здивована професійним рівнем укладачів комп'ютерних ігор, електронних підручників, навчальних програм. А перше місце посів Дмитро Барило з Івано-Франківська – автор яскравої та пізнавальної веб-сторінки на аерокосмічну тематику.

Роботи, що були представлені в секції “Космічна біологія та медицина”, висвітлювали тему впливу на живі організми, в першу чергу на організм людини, факторів тривалого космічного польоту – Сонця, гравітації, радіоактивності. Кращою, за словами керівника секції, старшого викладача факультету біотехнології та біотехніки Л.П.Дзигун була визнана робота киянки Вікторії Гайдар “Геомагнітна активність та її вплив на живі організми”.

Робота-переможець секції “Екологія та космонавтика” мала назву “Використання біотехнології при вирощуванні цибулі ялтинської місцевої як моделі космічних агроценозів”. На попередньому етапі експерт висловив сумнів відносно ступеня самостійності виконання работи. Засідання ж очного туру, яке під головуванням доцента ФБТ Л.Б.Орябінської проходило як цікава наукова дискусія, показало – робота виконана самостійно, а її автор – Євгенія Смірнова (АР Крим) – заслуговує на 1-ше місце.

Жваво та зацікавлено проходили засідання й інших секцій – “Людина.Земля.Всесвіт”, “Історія розвитку авіації та космонавтики”, “Астрономія”.

На заключному засіданні конкурсу виконавчий директор УМАКО “Сузір'я” С.О.Дячков та заступник декана ФАКС В.Ф.Кришталь тепло привітали переможців та призерів конкурсу, нагородили їх дипломами УМАКО “Сузір'я”, поздоровчими листами та вручили цінні подарунки. Пройде вже зовсім небагато часу, і переможці конкурсу стануть абітурієнтами нашого університету.

Хай їм щастить.

В.М.Федоров, доцент ФАКС

Дата події