65 років тому, 6 листопада 1943 р., радянські війська в ході Київської наступальної операції визволили столицю України від німецько-фашистських загарбників.

Наприкінці вересня 1943 р. війська 1-го Українського фронту, яким командував генерал армії М.Ф.Ватутін, захопивши плацдарми на правому березі Дніпра, двічі (з 12 по 15 і з 21 по 23 жовтня) розпочинали наступ з метою звільнення Києва. Головний удар завдавали з південного, Букринського, плацдарму, допоміжний – з північного, Лютізького. Але всі спроби прорватися до Києва з півдня були невдалі.

24 жовтня 1943 року Ставка Верховного Головнокомандування наказала нанести головний удар з Лютізького плацдарму. З Букринського на Лютізький плацдарм були таємно перекинуті 3-тя гвардійська танкова армія, якою командував генерал П.С.Рибалко, інші з'єднання і частини.

Щоб відволікти сили ворога, 1 листопада розпочався наступ з Букринського плацдарму. А вранці 3 листопада, після потужної артпідготовки, з Лютізького плацдарму розпочали наступ головні сили фронту. До вечора війська 38-ї армії, спільно з 5-м гвардійським танковим корпусом і частини 60-ї армії просунулися на 5-12 км. 4-5 листопада в бій вступила 3-тя гвардійська танкова армія, яка перерізала шосейну дорогу Київ-Житомир.

Ніч з 5 на 6 листопада стала вирішальною в битві за Київ. По Брест-Литовському шосе (зараз – проспект Перемоги) у місто пробились танкісти капітана Д.А.Чумаченка. Першим на головному танку прорвався в Київ гвардії старшина М.М.Шолуденко. В районі заводу “Більшовик” він був смертельно поранений. Посмертно йому присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

6 листопада в 0 годин 30 хвилин червоний прапор був піднятий над будівлями ЦК КП(б)У (площа Калініна).

До чотирьох годин ранку 6 листопада опір противника в Києві був зламаний, а о 5-й ранку генерал М.Ф.Ватутін доповів Верховному Головнокомандувачу Й.В.Сталіну, що Київ повністю звільнений від німецько-фашистських загарбників. У цей же день Москва салютувала героям битви за Київ і Дніпро.

7 листопада 1943 року біля пам'ятника Т.Г. Шевченка відбувся мітинг мешканців Києва з нагоди визволення від німецько-фашистських загарбників. За мужність і героїзм при визволенні Києва було нагороджено орденами і медалями 17500 бійців і командирів, а 668 з них стали Героями Радянського Союзу.

Сердечно вітаємо всіх ветеранів Великої Вітчизняної війни, а особливо учасників боїв за визволення Києва професорів Володимира Васильовича Хільчевського і Олексія Васильовича Білоцького із 65-ю річницею визволення Києва і бажаємо всім міцного здоров'я, творчої наснаги і бадьорості духу!