Початок літа… Початок сесії... П’ятнадцятеро з нас, студентів факультету електроніки (ФЕЛ), нарешті склавши достроково іспити, захистивши дипломи і владнавши всі справи з навчанням, вирушаємо на практику в мальовниче місто на сході Німеччини – Дрезден. Ця практика стала першою у започаткованій цього року програмі подвійного диплома НТУУ “КПІ” та Технічного університету (ТУ) м. Дрезден.

Відповідно до програми, студенти п’ятого курсу ФЕЛ, що володіють німецькою мовою, мають змогу на конкурсній основі навчатися та працювати над дипломом останній рік у ТУ Дрездена. У разі успішного навчання та захищеного дипломного проекту студент отримує дипломи обох університетів та чудову практику навчання в іншій країні. Наша ж літня поїздка була нетривалою, але дуже насиченою та інформативною.

Найкраще себе показали мікроелектронщики, вони потрапили у свою стихію, оскільки метою практики була реалізація мікросхеми контролера вентилятора у 5 етапів. За кожний етап відповідальним був один студент, тож кожний врешті і звітувався перед колегією докторів з виступом та презентацією німецькою мовою. Спершу, по отриманій схемі контролера, потрібно було розробити власний варіант односторонньої друкованої плати. Далі в лабораторії поетапно відбувалося виготовлення плати. Наступний крок – аналіз якості, необхідний для визначення, які параметри апаратури потрібно обрати для оптимального нанесення паяльної пасти на контактні площадки плати. На цьому етапі проводився експеримент та установлювався закон залежності об’єму пасти від діаметра голки шприца з пастою та швидкості видавлювання пасти. На четвертому етапі відбувалося монтування елементів. Спочатку на виготовлену плату наносилася паяльна паста, а далі, за допомогою спеціальної апаратури, SMD-елементи. Після - задублювання в печі та перевірка працездатності схеми. Завершальним етапом стало моделювання якості схеми, виявлення типів помилок та пошук найдешевшого варіанту їх виправлення.

Під час практики ми відвідали Фраунгоферський інститут неруйнівного контролю, де на власні очі побачили, як працюють електронний мікроскоп, комп’ютерний мікротомограф реального часу, пристрій Рамана для визначення внутрішніх напруг у кристалах, УЗ-апарати та багато інших приладів, а також познайомилися зі студентами, які працювали над своїми дипломними проектами на базі цього інституту.

Оскільки німецька сторона дуже вдало розпланувала наше перебування, у нас, звісно, залишався і час на екскурсії. Приміром, доктор Улєман організував для київських студентів прогулянку містом, розповів його історію та запросив на вечерю до затишного ресторанчика. Взагалі Дрезден – то місто-музей, де в кожному закутку обов’язково є дещо цікаве для туриста. А от доктор Вольрабе влаштував похід у надзвичайно красиві гори – Саксонську Швейцарію. Хіба можна перебувати у Дрездені і не відвідати славнозвісну картинну галерею? Там можна блукати хоч цілий день, милуючись шедеврами видатних художників світу.

Враження від поїздки – тільки найкращі! А отриманий досвід, втілення вивченої теорії у практику – це просто-таки скарб для спеціаліста. І врешті-решт практика мови, коли ти вже не соромишся підійти до корінного німця та запитати, як пройти в мензу (студентську їдальню), а він, незважаючи на твій тремтливий голос та кумедний акцент, посміхаючись, розповідає й показує дорогу.

Хочеться подякувати за таку можливість рідному “КПІ” та особисто першому проректору Ю.І.Якименку, керівнику управління міжнародних зв’язків Б.А.Циганку, доценту О.В.Верцановій, яка супроводжувала нас у поїздці, організації DAAD в Україні за фінансування, німецькій стороні у складі всіх наших викладачів за теплий прийом та аспірантці ТУ Дрездена Наталі Бесщасній за постійну допомогу під час нашого перебування в Німеччині.

Юліана Панченко, магістр ФЕЛ