У КПІ розпочалися захисти магістерських робіт. 12 травня на ФМФ першою про свої здобутки доповідала студентка кафедри математичного аналізу та теорії ймовірностей Олена Рум’янцева. Тема: « -узагальнена гіпергеометрична функція Гауса та її застосування». Нефахівцям така назва мало про що говорить. Тому коротко скажу, що гіпергеометрична функція Гауса належить до спеціальних функцій, які відіграють велику роль при розв’язанні широкого класу задач математичної фізики, механіки суцільного середовища, аеромеханіки, квантової теорії поля, теорії ймовірностей та ін. Останнім часом зріс інтерес до узагальнених гіпергеометричних функцій, так що тема роботи, так би мовити, – на вістрі математичного прогресу.

Але актуальність теми – це не головне, що привернуло мою увагу до роботи Олени. В роботі отримані нові результати, про рівень яких можна судити з того, що вони опубліковані в “Доповідях НАН України”, міжнародному “Fractional Calculus and Applied Analysis”, інших журналах, збірниках тез конференцій. Як повідомила науковий керівник Олени д.ф.-м.н., проф. Н.О. Вірченко: “Після деякого доопрацювання результати дипломної роботи можуть стати основою дисертаційної роботи для здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук”.

Після захисту я запитав Олену, чому вона зайнялася саме цими дослідженнями і як їй вдалося досягти таких чудових результатів. Олена відповіла, що цим вона завдячує натхненній праці зі своїм науковим керівником проф. Н.О.Вірченко. Спеціальними функціями студентка зацікавилась після того, як прослухала курс, що його читала проф. Н.О.Вірченко, її зацікавила і тематика, і методика викладання Ніни Опанасівни. Рік тому вона підійшла до Н.О.Вірченко і попросилася виконувати під її керівництвом магістерську роботу. Почали працювати, з’явились результати, публікації.

Ніна Опанасівна розповіла, що спочатку вирішила випробувати студентку і дала їй на літо ряд питань для самостійного опрацювання. Виявилося, що Олена не просто вивчила певний матеріал, а виявила наполегливість та ініціативу і, зокрема, самостійно довела ряд теорем, що в книзі подавались без доведення. З часом з’ясувалося, що Олена не тільки працелюбна і працездатна, вміє розв’язувати нові математичні задачі, але й виявляє творчий підхід до роботи.

До речі, про працездатність. Думаю, це не в останню чергу пов’язано з тим, що Олена не тільки математик. Вона – майстер спорту з художньої гімнастики. А ще була Королевою КПІ у 2004 р.

А взагалі, дуже приємно бачити, які виходять результати, коли вчитель і учень (вчителька й учениця) знайшли одна одну. Побажаємо Олені не зупинятися на досягнутому, рухатись уперед, а Ніні Опанасівні – нових достойних учениць (і учнів).

В.Петренко

Дата події