23-24 травня 2008 р. на базі відділу ДПМ “Музей історії КПІ” було організовано й проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію “Проблеми і перспективи розвитку музеїв ВНЗ України: науково-методичний аспект. До 110-річчя НТУУ “КПІ” та 45-річчя Музею історії КПІ”. У роботі конференції взяли участь музейники з Києва, Львова, Харкова, Івано-Франківська, Краматорська, Рівного, Переяслава-Хмельницького, а також Архангельська (Російська Федерація). На конференції були й представники ряду ВНЗ, де музеїв ще нема, які із задоволенням вивчали досвід роботи авторитетних музейників.

На конференції було заслухано і обговорено доповіді, присвячені різним напрямкам роботи в навчальних та наукових музеях ВНЗ України. Цікавими та змістовними були виступи Н.В.Писаревської про досвід створення нового відділу ДПМ при НТУУ “КПІ”, Л.Г.Самойленко стосовно науково-дослідної роботи одного із музеїв КНУ ім. Тараса Шевченка, Т.П.Єлісеєвої з приводу розвитку музейного комплексу Харківської національної академії міського господарства та багато інших. Жваву дискусію викликало питання щодо створення Асоціації співробітників музеїв ВНЗ України.

Як відомо, особливу групу серед відомчих музеїв МОН України складають навчальні та наукові музеї ВНЗ, що за цілою низкою ознак насправді є науково-дослідними, навчально-методичними та культурно-просвітницькими підрозділами інститутів й університетів. Вони також виконують функції дослідження та документування історії освіти і науки та є державними зберігачами пам’яток природи, техніки, матеріальної і духовної культури України.

Учасники конференції переконані: музеї ВНЗ не можуть повноцінно функціонувати, ґрунтуючись лише на засадах ентузіазму конкретної людини. Ось чому в наукових співробітників викликав подив Наказ № 640 МОН України, за яким музеї ВНЗ були перетворені на громадські установи. Існування на громадських засадах музейних установ призвело до їх організаційно-структурної кризи, і в майбутньому, якщо не відбудуться позитивні зміни, може призвести до їх повного занепаду. Відсутність чіткого правового статусу, а відтак відповідного кадрового та фінансового забезпечення гальмують розвиток музейної роботи.

Під час обговорення цих та інших документів музейники запропонували закріпити за музеями ВНЗ статус науково-дослідних установ.

Високе призначення будь-якого вітчизняного музею – зберегти й примножити духовну спадщину. Тож не будемо байдужими і надамо посильну допомогу нашим музеям!

С.М.Ховрич, зав. відділу “Музей історії КПІ”, к.і.н., доц.

Дата події