14 травня 2008 р. на Музейній площі НТУУ «КПІ» зранку людно та гамірно. З нагоди відкриття пам’ятника видатному авіаконструктору, вихованцю КПІ Ігорю Івановичу Сікорському зібралися студенти, викладачі, численні гості. Зокрема, заступник гендиректора Національного космічного агентства України Е.І.Кузнєцов, головний конструктор АНТК ім. Антонова чл.-кор. НАН України Д.С.Ківа; мер м.Нью-Йорка у 1993-2001 рр., політик та бізнесмен Рудольф Джуліані; заступник голови департаменту прикордонної служби України О.Б.Лантвойт, депутати Київради В.В.Кличко та Д.Й.Андрієвський, голова Солом’янської РДА І.П.Сидоров, представники дипломатичного корпусу, громадськості, ЗМІ.

Відкриваючи урочистості, ректор університету академік НАН України М.З.Згуровський поінформував, що нинішня подія – то данина пам’яті колишньому студенту КПІ (1907-11 рр.), згодом відомому конструктору й інженеру, людині, яка залишила помітний слід в авіабудуванні та створила глибокі філософські твори. І.І.Сікорський увійшов у світову історію авіації як автор перших багатомоторних літаків. Та найбільше талант авіаконструктора розкрився в розробках гелікоптерів, які випускала створена ним у США авіаційна корпорація, що нині носить його ім’я. У НТУУ «КПІ» глибоко шанують пам’ять про свого вихованця та співвітчизника: у 1998 р. на будинку Державного політехнічного музею було відкрито меморіальну дошку, студенти ФАКС отримують іменну стипендію І.Сікорського.

Віталій Кличко зачитав листа від сина авіаконструктора Сергія Сікорського, який висловив свою вдячність за збереження пам’яті про батька і сподівання, що нинішні студенти, натхненні прикладом попередників, зможуть розкрити свій творчий потенціал і стати відомими у світі. Рудольф Джуліані побажав студентам втілити свої мрії в реальність, опанувавши курс наук, та сприяти дружнім відносинам між США й Україною, які нині активно розвиваються.

Е.І.Кузнєцов у своєму виступі зауважив, що КПІ має пишатися своїми вихованцями – видатними вченими. А пам’ятник, на його думку, спонукає нинішніх і майбутніх студентів задуматися над майбутнім і тоді, можливо, з’являться нові Сікорські, які прославлять Україну. Д.С.Ківа наголосив, що досягнення і відкриття даються ентузіастам. Він також розповів про діяльність АНТК ім. Антонова й літаки, які виробляються тут. Вони є найкращими у світі й приносять славу своїй державі. Рідні І.Сікорського – О.І.Скрижанська та Г.В.Лашкарьов, які мешкають у Києві, подякували адміністрації та колективу університету за збереження пам’яті про їхнього знаменитого родича, ім’я якого довгі роки замовчувалося.

Автор пам’ятника заслужений художник України Микола Олійник задоволений, що комісія обрала саме варіант пам’ятника, де авіатор стоїть на повний зріст зі своїм знаменитим капелюхом. На його думку, це образ людини, яка вже змінила світ, внесла багато нового в історію свого часу. На постаменті напис: «Знімаю капелюха перед Альма-матер, яка підготувала мене до підкорення неба» (такий текст було знайдено в нотатках авіаконструктора). Митець назвав своє творіння «повернення киянина додому» і сподівається, що ще багато імен відомих киян «повернуться з історичної еміграції».

У заключному слові М.З.Згуровський наголосив, що І.І.Сікорський своїм образом, прикладом, долею надихатиме молодих політехніків на здійснення мрій і побажав молоді орієнтуватися на фантастичні цілі. Тоді прийдуть успіх і визнання.

Дата події