“Україна в Антарктиці” – такою була тема засідання науково-практичного семінару “Проблеми та методи системних міждисциплінарних досліджень”, що 4 грудня відбулось у залі засідань Вченої ради НТУУ “КПІ”. З основною доповіддю виступив директор Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ) В.А.Литвинов, який розповів про дослідження, що їх проводять в Антарктиді українські вчені в галузях фізики атмосфери та ближнього космосу, метеорології, гідрології, геодезії, біології моря, екології та інших. Присутні також проглянули фільми, зняті в Антарктиці, зокрема, про підводні дослідження. Крім того, у залі було розгорнуто виставку матеріалів про дослідження в Антарктиці.

Україна має власну антарктичну станцію “Академік Вернадський”, розташовану на острові Галіндез Аргентинського архіпелагу. Нинішня пора для українських дослідників Антарктики особлива – з березня 2007 по лютий 2009 р. проходить Міжнародний полярний рік 2007/2008, протягом якого вчені з багатьох країн проводять скоординовані дослідження Арктики й Антарктики. А у 2008 році в Києві пройде засідання ХХХІ Консультативної наради Договору про Антарктику.

Хоча Антарктида від нас дуже далеко, і дослідження ніби не дуже пов’язані з напрямами діяльності КПІ, але виявляється, що і для політехніків там можуть знайтись справи. Зокрема, у цьому році на станції зробили велику і складну справу – виготовили новий бак для пального, в якому зберігається річний запас пального. Зараз за участю вчених приладобудівного факультету КПІ планується розробити автоматизовану систему контролю функціонального стану цього бака. А деякі результати біологічних досліджень можуть знадобитися в Україні. В Антарктиді виявлено бактерії, надзвичайно стійкі до різних шкідливих домішок, зокрема, важких металів, які можна застосовувати в системах біологічного очищення води.

В.Литвинов наголосив, що у 2010 році закінчується діюча програма антарктичних досліджень України і починається розробка нової програми, а також закликав учених КПІ до співпраці з НАНЦ.

Дата події