Очікуючи на зустріч з Юлією Сергіївною Петергерею – 32-річним доктором технічних наук з ФЕЛ, намагалася уявити її в різних образах: від строго академічного до спортивно-товариського. Погодьтеся, для жінки отримати ступінь доктора (та ще й “технаря”) у такому віці – подія непересічна. З коридору долинав, наростаючи, іскристий сміх. Ні, подумала, це не Юлія, така гостя, швидше всього, вбереться в діловий костюм і прихопить пухленького портфельчика.

А сміх уже дзвенить за дверима і затихає на порозі. Його володарка – таки Юлія Сергіївна! – зовнішньо абсолютно відповідала своєму імені: видовжена, як стебло ліани, що в’ється, обходячи перепони, хвилями позитивних емоцій заповнила редакційний простір.

З такою наразі про високу моду, світську тусовку чи мистецькі новинки говорити. Та почали традиційно “по-капеішному”. Юля росла в родині, де кілька поколінь близьких присвятили себе науці й техніці. Тож про вибір навчального закладу не йшлося. Дівчина завжди знала, що навчатиметься в КПІ. На ФЕЛ студентка потрапила в добрі досвідчені “руки” наставників і викладачів. Завдяки проф. Т.О.Терещенко вона захопилася, зокрема, науковими дослідженнями, які стосувалися підвищення ефективності роботи відновлюваних джерел енергії. На кафедрі промислової електроніки якраз виконували проект на замовлення ЄС, для чого встановили обладнання з сонячними панелями. Науковий пошук Ю.Петергері вилився 1998-го в блискучу магістерську роботу, а вже за рік – у кандидатську дисертацію. До речі, те устаткування й досі працює як експериментальна дослідна установка, і не один магістр зробив перші кроки в науку завдяки цій “старенькій”.

Молодий науковець поринула в роботу під керівництвом завідувача кафедри проф. В.Я.Жуйкова. Вона отримала грант Президента України для обдарованої молоді на розроблення інтелектуальної системи забезпечення житлових об’єктів. Мабуть, не варто говорити, що із завданням упоралася якнайкраще. Спільні зусилля і дивовижна працьовитість та наполегливість Юлії Сергіївни втілилися в докторську дисертацію, що стосувалася управління електроспоживанням у локальних об’єктах (приміром, котеджах, насичених електротехнічним обладнанням, міні-цехах, фермерських господарствах). Тема вельми актуальна, адже всі споживачі нині прагнуть мінімізувати енерговитрати. Наприкінці минулого року Ю.С.Петергеря успішно захистила свої напрацювання й стала наймолодшим доктором наук у НТУУ “КПІ”.

До наукового пошуку Юлія Сергіївна залучає студентів, аспірантів та здобувачів. Творчий колектив, у якому вона нині працює, налічує близько 20 осіб. Вони, зокрема, займаються створенням інформаційного середовища в локальних об’єктах, алгоритмів управління тощо. Результати досліджень ввійшли в магістерські роботи та кандидатські дисертації, доповідалися на наукових конференціях, друкувалися у фахових виданнях. Ю.С.Петергерю торік названо серед кращих молодих викладачів-дослідників НТУУ “КПІ”.

Юлія Сергіївна переконана: орієнтувати студентів на науку потрібно на етапі підготовки бакалаврської роботи, яка згодом виливається в магістерську та кандидатську. Наукова робота – це творчість, вважає молодий учений, вона не регламентується рамками робочого дня і приносить задоволення не лише від результату, а й від процесу пошуку нового. Можливість реалізувати себе на кафедрі є – виконуються бюджетні, госпдоговірні та міжнародні проекти, відкриваються цікаві перспективи. “Тільки долучившись до роботи, відчуваєш її смак”, – говорить дослідник.

Викладач поділилася, що іноді перспективні студенти не йдуть в науку, а вибирають вагому зарплату на фірмах. На її думку, фахівець з науковим ступенем здатний повніше себе реалізувати і, відповідно, отримати вищу винагороду. Але розуміння цього приходить не одразу.

Ю.С.Петергеря є директором громадської організації “Пані наука”. Її діяльність спрямована на підтримку наукових досліджень, організацію міжнародних конференцій, участь молодих учених у міжнародних проектах тощо. Роботи у молодого вченого – за обрій, аби сили та час, жартує вона.

З нагоди свята молодим дослідникам доктор наук Ю.С.Петергеря бажає мати перспективу і досягати результату, а колегам – здійснення задумів, благополуччя, посмішок та уваги оточуючих.