Гортаючи сторінки історії, аналізуючи події останнього сімнадцятиріччя, можна відзначити багато важливих кроків на історичному шляху зближення науково-освітніх систем Республіки Польща й України. Подібність історичних доль, практичних економічних інтересів та новообраних геополітичних орієнтирів стали запорукою динамічності й ефективності українсько-польських відносин на рубежі XX-XXI століть.

Формуванню традицій співробітництва освітньо-наукових систем Республіки Польща й України сприяє багато факторів. Приміром, благородна діяльність Секції вихованців КПІ в Республіці Польща, яка об’єднує понад 200 випускників КПІ, на чолі з патріотом КПІ д-ром Янушем Фуксою. Торік і в Києві, і в Польщі відзначалося 80-річчя від дня заснування Секції вихованців КПІ в Польщі та 50-річчя від дня поновлення її роботи в повоєнний період.

НТУУ “КПІ” має спільні історичні корені з Варшавською політехнікою, адже ці ВНЗ були засновані одним указом царя Миколи II, українські та польські університети мають спільні наукові й педагогічні школи світового рівня. Багато студентів, які починали навчання в політехніці Варшавській, завершували його в політехніці Київській. І навпаки. Багато професорів із світовим ім’ям працювали і в Києві, і у Варшаві. У 1984 р. КПІ було нагороджено “Командорським орденом заслуги” Польської Народної Республіки за визнання видатних заслуг КПІ у сфері підготовки наукових кадрів для ПНР.

Розвиваючи традиції співробітництва між вищими технічними школами України й Республіки Польща, Асоціація ректорів вищих технічних навчальних закладів України (АР ВТНЗ України) та Конференція ректорів польських технічних вузів прийняли 23 січня спільний документ – “Загальне порозуміння”, в якому, зокрема, окреслили плани на найближчі три роки щодо спільних дій та співробітництва, у тому числі щодо обміну фахівцями, знаннями та досвідом у суттєвих сферах вищої освіти та досліджень, а також їх організації.

Обмін студентами відбуватиметься в рамках домовленостей між окремими ВНЗ, співробітництво сприятиме створенню спільних навчальних програм та систем подвійних дипломів. Співробітництво між дослідницькими групами передбачає підтримку обмінів аспірантами, дискусії щодо спільних дослідницьких проектів, які виконуються за рахунок європейських наукових програм, тощо. Сторони також передбачають обмін досвідом та інформацією щодо організаційних та юридичних рішень у вищій школі, впровадження положень Болонського процесу та Лісабонської стратегії, ефективних методів розвитку освіти та їх впровадження, окреслення цілей дидактики та наукових досліджень для потреб світового та європейського ринків. Планується організація спільних конференцій, семінарів та курсів, передача документації та обмін прикладами “доброї практики”.

Як представник АР ВТНЗ України та Київської політехніки у роботі Конференції ректорів ТУ Республіки Польща взяв участь проректор з міжнародних зв’язків НТУУ “КПІ” проф. С.І.Сидоренко. У доповіді, виголошеній 26 січня, він, зокрема, зазначив: “Силами вчених університетів-партнерів наших країн формуються нові спільні актуальні наукові інтереси з метою участі в 7-й Рамковій Програмі ЄС та в інших європейських програмах, активізується діалог щодо сучасних дидактичних засад і гармонізації сфери вищої освіти. Ми є учасниками формування спільного європейського освітньо-наукового простору. Розпочато реальну співпрацю між нашими бібліотеками, в т.ч. зі створення електронних бібліотек.

Виключно важливим є те, що посилено взаємну мобільність студентських організацій. Молодим через кілька років ми передамо естафету нашої співпраці. Саме на молодих покладено історичну відповідальність за збереження традицій минулого й реалізацію перспектив майбутнього”.

Щоб конкретизувати і допомогти – особливо на початковій стадії – посилити співпрацю вчених ТУ двох країн, С.І.Сидоренко запропонував створити спільний сайт, через який розпочати знайомство із пропозиціями вчених, кафедр і студентських організацій з метою розширення кола учасників спільних проектів. З боку КПІ, також запропонував він, можна забезпечити ті частини сайту, які присвячені традиційно пріоритетним нашим проектам: проблематика сталого розвитку і ризики; енергетична безпека та енергетика майбутнього; всі складові процесів розбудови інформаційного суспільства, суперкомп’ютерні обчислення та GRID-технології; технології телемедицини; нові речовини і матеріали, включаючи нанотехнології на основі фізичного матеріалознавства, інноватика.

Також С.І.Сидоренко повідомив, що Польською освітянською фундацією “Перспективи” та НТУУ “КПІ” прийнято рішення про створення в структурі КПІ Українсько-польського центру, діяльність якого буде безпосередньо поєднана в т.ч. із співпрацею між АР ВТНЗ України та Конференцією ректорів ТУ Республіки Польща.

Автор: Н.Вдовенко

Дата події