Співробітники та студенти ТЕФ добре пам’ятають Володимира Олександровича Христича – імпозантного, рухливого та допитливого до всього чоловіка, який багато років у лабораторіях і на промислових об’єктах чаклував над процесами горіння. Його здібності як науковця й кипуча енергія організатора сприяли створенню наукової школи з проблем раціонального спалювання палива та зменшення забруднення навколишнього середовища токсичними продуктами горіння.

Сфера наукових інтересів проф. В.О. Христича була пов’язана з розробкою раціональних засобів організації горіння при високих та змінних надлишках повітря, створенням газотурбінних та парогазових камер згоряння, підвищенням ефективності процесів сумішоутворення, стабілізації горіння, надійності роботи паливо-спалюючого обладнання, зменшенням емісії в атмосферу токсичних продуктів згоряння, термічним знешкодженням шкідливих промислових викидів.

Минуло майже два роки, як Володимир Олександрович пішов від нас. На ТЕФ започатковано наукові читання, названі його іменем, а 23 лютого на кафедрі теплоенергетичних установок теплових та атомних електростанцій (ТЕУТ та АЕС) в урочистій обстановці було відкрито аудиторію, що віднині носитиме ім’я видатного педагога, заслуженого діяча науки і техніки, д.т.н., професора В.О.Христича.

На урочистостях з нагоди відкриття аудиторії виступили колеги та учні вченого. Зокрема Г.Б.Варламов, проректор з навчально-виховної роботи, зауважив, що Володимир Олександрович був жадібним до знань і надзвичайно працьовитою людиною. Кандидатську дисертацію він захистив на кафедрі парових і газових турбін КПІ у віці 25-ти років.

Завідувачка кафедри ТЕУТ та АЕС чл.-кор. НАН України Н.М. Фіалко, зокрема, розповіла, що в середині 70-х років минулого століття, коли в СРСР бурхливо розвивався газопромисловий та газотранспортний комплекси, колектив кафедри на чолі з проф. В.О.Христичем за домовленістю з двома Міністерствами – газової промисловості і вищої освіти СРСР – створив на факультеті в рамках спеціальності “Промислова теплоенергетика” спеціалізацію з підготовки фахівців-газотурбіністів для газової промисловості і протягом 10 років був єдиним у СРСР підрозділом, що готував таких спеціалістів.

Декан ТЕФ проф. Є.М. Письменний нагадав, що Володимир Олександрович був мудрим наставником і вихователем молоді. Він підготував 4 доктори та 22 кандидати технічних наук, у т.ч. для зарубіжних країн: Польщі, Алжиру, Сирії, Лівії, Лівану, Куби, видав понад чотири сотні наукових праць, з яких 13 монографій та навчальних посібників, отримав 40 авторських свідоцтв і патентів.

Спогадами про колегу поділився також проф. Г.М.Любчик. Він згадував 1972–1974 рр., коли В.О. Христич працював викладачем, керівником теплотехнічної секції Національного інституту нафти, газу і хімії у м. Бумердес (Алжир). Професор Л.О. Кесова розповіла про діяльність Володимира Олександровича на посаді проректора КПІ з навчально-методичної роботи (1979–1988 рр.).

Дружина Володимира Олександровича – Алла Степанівна та його син подякували керівництву НТУУ “КПІ” й ТЕФ за пам’ять про чоловіка і батька. Алла Степанівна висловила впевненість, що учні Володимира Олександровича продовжать справу, якій він присвятив усе своє життя, і їх наукові здобутки дістануть визнання у світі, як свого часу і праці В.О.Христича. А молодші покоління політехніків навчатимуться за його підручниками та берегтимуть пам’ять, увічнену в назві аудиторії.

Інф. “КП”

Дата події