Люди, пов’язані з авіацією та ракетно-космічною технікою, зазвичай підводять підсумки своєї роботи до 12 квітня – Всесвітнього дня авіації та космонавтики, чи інакше – Дня працівників ракетно-космічної галузі України. Ось і ми хотіли б поновити в пам’яті ті добрі справи, що зробив ФАКС за цей річний термін.

Уже третій рік поспіль факультет бере участь у програмі “Університетський мікросупутник”, започаткованій Національним космічним агентством України. І якщо на першому етапі наша роль була здебільшого консультативною, то зараз робота, як кажуть, “пішла”. На відповідний конкурс було направлено відразу чотири проекти від різних підрозділів факультету. Журі конкурсу, до складу якого входили провідні фахівці галузі, уважно розглянуло проекти та сформувало авторський колектив розробників університетського мікросупутника, до складу якого, крім представників нашого факультету, ввійшли творчі колективи з фізико-технічного факультету Дніпропетровського національного університету, Національного аерокосмічного університету “Харківський авіаційний інститут”, Житомирського військового інституту радіоелектроніки за підтримки Державного конструкторського бюро “Південне”.

Нашою часткою в конструкції майбутнього університетського мікросупутника є побудовник місцевої вертикалі Землі та безколекторний мікроелектричний двигун для систем керування орієнтацією супутника. Вельми позитивним в цій справі є те, що до розробки наших проектів залучені молоді сили. Кращі з них – аспірантка А. В.Штефлюк, студенти О.Калитенко, О.Нерус, Д.Харитонов, Д.Степуренко, Мохсен Наджибзаде (Іран) – за результатами своїх досліджень направили тези доповідей на конференцію “Мікросупутник – перспектива та реальність”, що відбудеться в червні цього року на базі Національного центру управління та випробувань космічних засобів (м. Євпаторія).

Другим напрямком роботи факультету є розробка багатофункціональних безпілотних літальних апаратів. Цією роботою керує доцент кафедри приладів та систем керування літальними апаратами О.В.Прохорчук. Студенти, що працюють в очолюваному ним конструкторському бюро, далеко не на рівні формул знають принципи керування літальним апаратом, їх практичну реалізацію.

Група ентузіастів під керівництвом старшого викладача В.Б.Колесніченка, що працюють в конструкторському бюро легкої авіації, готують до випробувань свій двомісний навчально-тренувальний літак.

Якщо склалося враження, що студенти ФАКС надто багато працюють, то, повірте, відпочивати вони теж вміють. Але цей відпочинок також має аерокосмічне забарвлення. Річ у тім, що в Європі вже понад піввіку існує громадська організація “Євроавіа”, яка об’єднує студентів аерокосмічних факультетів вищих навчальних закладів Європи. Студенти ФАКС, що утворили локальну групу “Євроавіа – Сузір’я – Київ” є єдиними представниками цієї організації на теренах СНД. Відвідання факультетів-партнерів, спільна робота над питаннями, що їх ставлять перед студентами аерокосмічні корпорації, – ось суть роботи організації. Минулого року делегація наших студентів була учасником конгресу “Євроавіа”, що проходив в Мілані (Італія), де підводились підсумки річної роботи локальних груп над конкретними завданнями фірми Augusta Westland – світового лідера важкого вертольотобудування.

Не втрачає факультет зв’язків і зі своїм давнім партнером – Українським молодіжним аерокосмічним об’єднанням “Сузір’я”. Багато членів цієї організації є нині студентами ФАКС. Вони залюбки продовжують допомагати організації в проведенні їх заходів. “Мирний космос” та “Космічні фантазії” – такі привабливі назви мають конкурси, проведені нещодавно. Юні конструктори ракет, астрономи, філософи та історики, журналісти та художники, що цікавляться проблемами космосу, були учасниками цих заходів.

Наші студенти допомагали своїм молодим товаришам, брали участь в організації їх прийому, дозвілля, а викладачі ФАКС складали основу журі, яке уважно вивчало роботи школярів, придивлялось до них, адже багато хто з цих юнаків та дівчат невдовзі стане абітурієнтами, а потім і студентами ФАКС.

Невдовзі – літо, вступні випробування, наказ про зарахування. Студентами ФАКС стане нова група молодих людей, небайдужих до авіації, ракетної техніки, далеких зірок у Всесвіті. І нехай перший університетський супутник полетить без їх участі, не вони піднімуть у повітря учбово-тренувальний літак та перші безпілотні літаки ФАКС – хороших і добрих справ на світі багато. На їх вік вистачить!

Apr 21, 2006 || Автор: В.М.Федоров, заступник декана ФАКС