“Тютюнова пандемія – це заразне захворювання, яке передається через рекламу, через приклад курців і через дим, дії якого піддаються некурці, особливо діти” Гру Харлем Брундтланд, генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я, 1999 р.

В Європі йде війна – німа війна проти життя. Почалася вона за часів відкриття Колумбом Америки. На відміну від індіанців, тютюн для європейця не є природною рослиною, перетворюючись на отруту, він вбиває його як фізично, так і генетично, завдаючи шкоди нащадкам. Помста індіанців завойовникам-європейцям розгорнулася у просторі й часі. Монархи Англії, Франції, Турції, Японії, Італії та Росії жорстоко карали за паління навіть смертю, релігії провіщали анафему курцям, але ворог видався сильнішим. Проте, ніяке покарання не зрівняється з цією поступовою, власноручною загибеллю організму. Кожен з тих, хто палить, досить добре усвідомлює підступність цього ворога, а особливо свідомі навіть намагаються його позбутися. Але єдине, що може допомогти звільнитися від безглуздого рабства, – це власний розум, свідомість та бажання.

Вирішили це питання на користь свого життя, своєї молодості, своїх нащадків, крок за кроком, правило за правилом, потрібно пройти весь шлях – до останньої цигарки.

Кинути палити нелегко, тому підготуватися до цього кроку треба ретельно та заздалегідь – і ви це зможете.

Пройдемо разом ці етапи!

Етап перший – підготовчо-психологічний.

Ви точно знаєте, для чого кидаєте палити і яку користь принесе вам відмова від па¬ління? Усвідомте, що результат ви не відчуєте вже наступного дня, проте через кілька місяців помітите, що зменшується застуда, кашель, нежить та задишка, почнуть відновлюватися тканини легенів, відновиться ріст нервових клітин – організм почне омолоджуватись та очищуватись, і, крім цього, за рік ви зможете заощадити більше 1000 гривень і витратити їх на щось цікаве і корисне. Світ знову стане яскравим та захоплюючим. Можливо, є й інші причини, згадайте та окресліть їх.

Правило 1. Передивіться попередні спроби кинути палити.

Що провокує у вас бажання закурити – відпочинок, кава, людина, яка палить, необхідність робити нудну справу, нудьга, поганий настрій, алкоголь, їжа, голод, закінчення роботи, розмова, перегляд телевізора, музика, стресові ситуації, радість...

Правило 2. Вирішіть, що ви будете робити в цих ситуаціях без паління.

Що замінить паління у вашому житті – можливо спорт, можливо природа, хобі.
Налаштуйте себе на те, що ви кидаєте палити назавжди!

Правило 3. Забезпечте собі підтримку оточуючих та близьких вам людей: бажано всі складні, на ваш погляд, моменти обговорити зі своїм лікарем, скласти план вирішення проблеми.

Попередьте родину, друзів, колег, щоб не палили, якщо знаходяться в одному приміщенні з вами, і не залишали цигарок та недопалків.

Правило 4. Вам необхідно продумати, як зміниться ваша поведінка після звільнення: що ви будете робити в ситуаціях, коли раніше закурювали:

  • Запасіться засобами, які можна тримати в руці або в роті замість цигарки: це можуть бути зубочистки, цукерки, жувальна гумка, горішки, спеціально заготовлені палички тощо.
  • Знайдіть нові цікаві способи проведення часу – прогулянки, туристичні походи, атлетизм, більярд, біг, теніс, гра у шахи, нарди, малювання, вивчення мови, господарювання.
  • Змініть звички: пийте чай замість кави, змініть маршрут на роботу та з роботи, уникайте вживання алкоголю, організуйте поїздку по цікавих для вас місцях, познайомтесь з новими людьми, що не палять.
  • Знайдіть нові способи зняти стрес: приймайте гарячу ванну, ходіть у сауну, на дискотеки, концерти, читайте книжки або дивіться фільми, мандруйте містом, спілкуйтеся, закохайтеся нарешті.
  • Уникайте спілкування з курцями – адже пасивне паління теж шкідливе і може спровокувати ваше бажання закурити.
  • Кожен день плануйте якісь приємні для себе події, зустрічі, справи, намагайтеся зробити себе щасливим, знаходьте причини для веселого гумору, радійте життю, прощайте, спілкуйтеся з тими, хто вас любить.

Пам’ятайте: кинути палити – значить бути сильним, доведіть собі вашу силу, і вона допомагатиме вам в інших життєвих ситуаціях.

Етап другий – дуже конкретні правила на кожний день:

  1. Призначте день припинення паління, назвіть його днем здоров’я. Бажано, щоб він був у межах двох тижнів з моменту прийняття такого рішення.
  2. Повідомте про своє рішення друзям та рідним, які б підтримали вас у цьому.
  3. Пам’ятайте, що у вас завжди є можливість вибору, і щоразу, коли вам захочеться викурити цигарку, скажіть собі рішуче: “Хоча я і хочу палити, але зараз я обираю здоров’я!”
  4. Бажання палити приходить хвилеподібно. Намагайтеся пережити це бажання без цигарки.
  5. Якщо з’явилося нестерпне бажання палити, вдихніть кілька разів повітря, неначе затягуєтесь цигаркою, з’їжте цукерку або випийте будь-який безалкогольний напій.
  6. Уникайте ситуацій, які провокують ваше паління. Не зловживайте алкоголем, не знаходьтеся в компанії курців перші тижні після припинення паління.
  7. Якщо ви викурюєте більше 10 цигарок на день, бажано використовувати нікотинзамісні препарати та порадитися з лікарем щодо препаратів проти паління.

Етап третій – подолання нікотинового синдрому відміни.

Якщо ви випалюєте більше п’яти – десяти цигарок щодня, скоріше за все, матимете синдром відміни, коли припините палити. Кожні 1-2 години організм буде відчувати потребу в нікотині. Цей синдром може тривати від кількох днів до кількох тижнів після припинення паління. Ви можете стати дратівливим та схвильованим, мати труднощі з засинанням, з концентрацією уваги та випадки різкої зміни настрою. Ці симптоми відміни для курців зазвичай є причиною відмови від спроби кинути палити.

Тут вам на допомогу прийдуть різні методи лікування синдрому відміни. Це – рефлексотерапія, яка передбачає один-два сеанси електропунктури на точки вуха та тіла після 16-18 годин без паління. Або нікотинова жувальна гумка Нікоретте, яка вивільнює нікотин у процесі жування. Це забезпечить постачання в організм такої дози нікотину, яка достатня для подолання синдрому відміни і безпечна для здоров’я – при жуванні до організму надходить нікотин, а такі складові тютюнового диму, як смола та монооксид вуглецю, до нього не потрапляють.

Таким чином, організм поступово відвикає від нікотину, що дозволяє протягом місяця подолати паління взагалі.

Етап четвертий – фізичні вправи, харчування й очищення.

За роки, витрачені на паління, ваш організм зазнав величезних втрат: забруднилися легені, бронхи, кровоносні та лімфатичні судини, ослабли м’язи серця та тулубу, гірше стали працювати шлунок, печінка, мозок. Тож настав час для оновлення та омолодження.

Швидкість та ефективність цього забезпечить вам харчування, збагачене овочами, фруктами, соками, клітковиною, свіжим м’ясом, рибою, вітамінами А, С, Є, В, вправи на зміцнення м’язів тулубу та серця, дихальні вправи і вправи для очищення організму. Пам’ятайте головне – регулярність та бажання!

NOTA BENE:

  • Призначте власний день здоров’я.
  • Повідомте друзям та рідним.
  • Пам’ятайте, ваш вибір – здоров’я.
  • Уникайте ситуацій, які провокують паління.
  • При бажанні закурити – вдихніть кілька разів повітря та випийте води.
  • Займіться спортом.
  • Правильно харчуйтесь та очищуйтесь.
  • Займайтеся фізичною культурою.

Етап п’ятий – ви вільні.

Тепер ви вільні, але варто закріпити досягнутий успіх: відвідуйте хоча б раз на два тижні сауну або парну, якщо не маєте протипоказань до цього, три рази на тиждень – атлетичний зал, або просто бігайте на свіжому повітрі, купайтеся, загартовуйтесь, рибальте, спілкуйтеся, живіть цікавим життям – будьте незалежні!