Музей створено у 1972 р., у Міжнародний рік книги, що відзначався за рішенням ЮНЕСКО. Розміщений він на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника в будинку колишньої лаврської друкарні, яка безперервно діяла понад 300 років (початок XVII ст. – 20-і роки XX ст.).

У музеї зібрані багаті скарби книжкової культури українського народу. Експозиція висвітлює історію вітчизняної книги та книжкової справи від часів Київської Русі і до наших днів. Мовою експонатів розповідається про створення писемності у східних слов'ян, про рукописну книгу X-XVI ст., про зародження друкарства в Європі, початок і розвиток кириличного книгодрукування, видавничу діяльність Івана Федорова, інших видатних творців української книги XVI-XVIII ст., про Києво-Печерську, Львівську, Острозьку, Почаївську, Чернігівську друкарні.

Представлено видання XIX-XX ст. з різних галузей знань, а також періодику, книжкову графіку, документи, книгознавчі матеріали, зразки друкарської, поліграфічної техніки, паперу, шрифтів тощо.

У музеї можна ознайомитись із своєрідним художнім оформленням книжок багатьма талановитими митцями минулого і сучасності, оглянути книги, оформлені карбуванням по золоту, сріблу, в оправах зі шкіри, оксамиту, фініфтевими прикрасами. Показано розвиток історичних форм книги, її архітектоніку. Експонуються видання, відзначені високими нагородами міжнародних і республіканських виставок мистецтва книги, мініатюрні книжки, видавничі марки, документи самвидаву, видання української діаспори в багатьох країнах світу.

Кому ж не цікаво побачити найдавніші рукописи, перші друковані книги, обладнання, на якому їх виготовляли, а також поглянути на старі-старі газети й підручники, за якими навчались ще пра-прабабусі?

Варто звернути увагу на: факсимільні копії Остромирового, Реймського (вивезеного до Франції Анною Ярославною, на якому присягали французькі королі) та Пересопницького Євангелій, стародруки ХУІІ століття, перше видання "Енеїди" Котляревського, мініатюрну книжку (3х4 мм) "Чудо із чудес".