Продовжуємо знайомити політехніків з музеями нашого міста. Майже тисячу років сяють над дніпровськими кручами золоті бані Києво-Печерського монастиря – однієї з найголовніших святинь християнського православного світу. У давньоруському літописі “Повість минулих літ” є датована 1051 р. згадка про його заснування монахами у печерах поблизу Києва. Першим насельником обителі був Антоній, який прийняв постриг на Афоні. До нього приходили люди по благословення, згодом згуртувалися однодумці, які розширили печери, облаштували келії та церкву. Пізніше, коли чернече життя було перенесено на поверхню, у лабіринтах ховали померлих монахів упродовж семи століть.

Саме від печер походить назва монастиря – Печерський. Як великий і найвпливовіший православний чоловічий монастир, він з до- монгольських часів отримав статус Лаври. У XVI-XVII ст. Києво-Печерський монастир утвердився як один із центрів християнської культури. Тут жили і працювали відомі літописці, письменники, вчені, художники, лікарі, книговидавці.

У 1926 р. було прийнято постанову про визнання Києво-Печерської лаври історико-культурним державним заповідником. У 1988 р., під час святкування 1000-річчя християнства на Руській землі, Свято-Успенська Києво-Печерська лавра відновила свою діяльність. Окремі об'єкти території заповідника, зокрема Ближні та Дальні печери, передано українській православній церкві, тут відкрито Духовну академію та семінарію, тут знаходиться резиденція Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Володимира. Враховуючи унікальність лаврського ар­хітектурного ансамблю, значення заповідника в розвитку вітчизняної та світової науки й культури, 14 сесія Міжурядового комітету ЮНЕСКО занесла Києво-Печерську лавру до Списку пам'яток всесвітньої спадщини.

На сьогодні заповідник є одним із найбільших в Україні культурно-освітніх та наукових закладів. На його території працюють: Музей історичних коштовностей України, Музей театрального, музичного та кіномистецтва України, Музей книги і книгодрукарства України, Виставка мік­ромініатюр, Музей українського народного декоративного мистецтва, тут можна ознайомитися з унікальними пам'ятками мистецтва та архітектури XI-XX ст., лабіринтами Ближніх і Дальніх печер, постійно діючими і тимчасовими виставками, які доповнюють основну експозицію. За час існування заповідника його відвідало до 50 мільйонів туристів з усіх кінців світу.