У виставковому залі Відділу історії авіації та космонавтики ім.І.Сікорського Державного музею техніки НТУУ «КПІ» 3 жовтня пройшла презентація збірки спогадів ветеранів космодрому Байконур «Берег Вселенной».

Місце для її проведення було обрано напрочуд вдале: саме в цих залах напевно і має відбуватися представлення таких видань. «Берег Вселенной» – колективна праця ветеранів Байконуру – першого космодрому, з якого починалася космічна ера. Редактором-упорядником її виступив завідувач Відділу історії авіації та космонавтики ім.І.Сікорського Олександр Болтенко, який також є автором одного із нарисів, опублікованих у цьому ошатному томі.

Невипадково обрано і день презентації – 4 жовтня 57 років тому з космодрому Байконур був запущений перший штучний супутник Землі. Саме цей день десять років по тому Міжнародна федерація космонавтики оголосила Днем початку космічної ери людства. Тож символічно, що весь цей захід проводився безпосередньо під підвішеним до стелі сріблястим супутником – реальним, справжнім (!) дублером першого в світі ІСЗ «Спутник-1», який був запущений на навколоземну орбіту.

Участь у презентації книги та відзначенні 57-ї річниці запуску першого штучного супутника Землі взяли голова Ради ветеранів ракетних військ стратегічного призначення України генерал-майор Микола Філатов, виконавчий директор Авіакосмічного товариства України Валерій Фролов, представник КБ «Південне» в м.Києві Микола Митрахов, ветеран Великої Вітчизняної війни, учасник Параду Перемоги, ветеран ракетних військ стратегічного призначення Микола Царьов, ветерани Байконуру та співробітники НТУУ «КПІ». Головував на зібранні проректор НТУУ «КПІ» з наукової роботи академік НАН України Михайло Ільченко.

У книзі «Берег Вселенной» – надзвичайно багато дуже цікавих матеріалів, причому написаних не професійними журналістами чи письменниками, а людьми, які брали безпосередню участь у космічних програмах і працювали пліч-о-пліч з особистостями, імена яких золотими літерами вписані в історію людства. Для всіх авторів Байконур – не просто точка на мапі, а їхня молодість і велика частина життя. Їхні розповіді - це та сама «жива історія», яка нині визначає один із головних трендів розвитку сучасної історіографії.

Водночас, видання побудоване таким чином, що за строкатістю особистих спогадів не губиться строго історична канва: відкривають її славнозвісний «План Ціолковського» і ґрунтовний нарис лауреата Державної премії СРСР, колишнього багаторічного голови Федерації космонавтики України, генерал-майора Анатолія Завалішина «Первый исторический полет Ю.А.Гагарина».

Книга, безумовно, стане у пригоді історикам науки і техніки, а також усім, хто цікавиться історією освоєння космічного простору.

Дата події