11 жовтня у Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» пройшов Міжнародний семінар «Фукусіма-Чорнобиль: уроки Чорнобиля для Фукусіми».

Особливістю семінару став акцент на людському вимірі ядерних трагедій, що спіткали Україну та Японію. Головними проблемами, на яких зосередили увагу учасники зібрання, були питання безпеки, охорони здоров’я та законодавчого забезпечення прав людей, які потрапили в зону лиха чи були задіяні в подоланні його наслідків.

«Я дуже вдячний українському народу за підтримку моїх співвітчизників. За два роки і сім місяців, які спливли з моменту аварії на атомній електростанції «Фукусіма-1», Україну відвідали 57 делегацій з нашої країни, метою яких було ознайомлення з вашим досвідом подолання наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, – наголосив на церемонії відкриття семінару Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Саката Тоічі. – Вивчення досвіду Чорнобиля, особливо тих його аспектів, які стосуються охорони здоров’я і допомоги постраждалим, а також відновлення і реконструкції уражених аварією територій є дуже важливим для нашої країни».

Головував на семінарі відомий письменник і публіцист, доктор медичних наук, перший Міністр охорони навколишнього середовища незалежної України, Надзвичайний і Повноважний Посол України Юрій Щербак. «Доля пов’язала Україну і Японію ядерними катастрофами – підкреслив він у своєму вступному слові. – Чорнобиль і Фукусіма стали глобальними явищами й існуватимуть невизначено довгий час і впливатимуть на навколишнє середовище та на здоров’я людей. …Ми, українці, свідки і учасники ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, маємо що сказати японським друзям і повинні поділитися з ними нашим досвідом і знаннями».

Час показав, що наслідки катастрофи на ЧАЕС продовжують впливати на багато аспектів життя нашої держави, відтак робота щодо їх подолання триває і нині. На жаль, попри всі відмінності в обставинах катастроф у Чорнобилі та в Фукусімі, подібного в перебігу подій в післяавіарійний період дуже багато навіть попри потужний науково-технічний потенціал цієї країни та високу організованість її населення. Причому це стосується як ходу ліквідації авіації та її наслідків, так і питань оповіщення та об’єктивного інформування людей щодо ступеню забруднення території їх проживання, його впливу на їх здоров’я, а також можливості безпечного повернення в рідні домівки, проведення профілактичних заходів медичного захисту, надання допомоги евакуйованим тощо. Тож цілком очевидно, що досвід України дійсно корисний для Японії – адже все це ми також проходили і долали.

У семінарі взяли участь голова Державного агентства України управління зоною відчуження Володимир Холоша; голова науково-методичної комісії Міністерства освіти і науки України з цивільної безпеки, директор Інституту екологічної безпеки Олександр Запорожець; директор департаменту соціального захитсу постраждалих від Чорнобильської катастрофи та інших категорій Міністерства соціальної політики України Сергій Подорожний; заступник генерального директора з наукової роботи Національного музею «Чорнобиль» Анна Королевська; директор Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка професор Микола Тронько; завідувач лабораторії генетичної епідеміології Інституту гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзєєва НАМН України, доктор медичних наук професор Ольга Тимченко; голова правління Благодійного фонду «Спасіння дітей України від Чорнобильської катастрофи» Наталія Преображенська; голова громадської організації інвалідів-чорнобильців «Земляки»; професор Університету Тохоку Дініл Пушпалал (м. Сендай, Японія); професор Інституту розвитку, старіння і раку Університету Тохоку Макабу Фукумото (м. Сендай, Японія); професор медицини Хіроші Окаяма (Японія); науковці й викладачі НТУУ «КПІ» та інші.

Після відкриття семінару і виступів, у яких окреслювалося загальне коло проблем, що турбують нині мешканців уражених катастрофою на АЕС «Фукусіма-1» територій, його робота продовжилася по сесіях «Людська безпека та законодавство» і «Проблеми зі здоров’ям та інші проблеми як результат аварій на атомних електростанціях».

Серед доповідей, які обговорили учасники, – «Оцінка стану людської безпеки на АЕС Фукусіма» (Дініл Пушпалал, Японія), «Сучасна ситуація в містечках навколо атомної електростанції Фукусіма Дайті та дослідження» (Коічі Ояма, Японія), «Технополіс Славутича – ефективний засіб екологічної, економічної та соціальної реабілітації населених пунктів радіоактивного забруднення» (Володимир Удовиченко, Україна), «Ракові захворіння щитовидної залози та ендокринологія» (Микола Тронько, Україна), «Території, забруднені радіонуклідами: ймовірність виникнення вроджених вад розвитку у новонароджених та спонтанні викідні у жінок» (Ольга Тимченко, Україна), «Ризики для окремої людини та для всього населення» (Володимир Тихий, Україна), «Використання геохімічних бар’єрів для зменшення забруднення води радіонуклідами» (Борис Корнілович, НТУУ «КПІ») та інші.

Отже семінар став яскравим свідченням не лише того, що інформація, що її нагромадила Україна за роки, які спливли з часу аварії у Прип’яті, може дати серйозний імпульс для вирішення проблем забезпечення охорони здоров’я жителів територій, постраждалих через аварію на станції «Фукусіма-1», але й що НТУУ «КПІ» та його Українсько-Японський центр відіграють значну роль в організації контактів між фахівцями обох країн, насамперед, звісно, наукових. Такі контакти, як розповів у доповіді під час відкриття семінару проректор КПІ з міжнародних зв’язків Сергій Сидоренко, мають довготерміновий характер і сьогодні дуже потрібні і Японії, і Україні. Адже хоч і живемо ми в різних країнах, але долі наших народів виявилися схожими, відтак і боротися з нашими складнощами разом легше.

[11.10.2013] Міжнародний семінар «Фукусіма-Чорнобиль: уроки Чорнобиля для Фукусіми»

11 жовтня у Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» відбудеться Міжнародний семінар «Фукусіма-Чорнобиль: уроки Чорнобиля для Фукусіми».

У семінарі візьмуть участь перший Міністр охорони навколишнього середовища незалежної України, Надзвичайний і Повноважний Посол України, відомий письменник і публіцист, доктор медичних наук, засновник Партії зелених України Юрій Щербак, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Саката Тоічі, міський голова м. Славутич Володимир Удовиченко, голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Володимир Холоша, директор Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка професор Микола Тронько, голова правління Благодійного фонду «Спасіння дітей України від Чорнобильської катастрофи» Наталія Преображенська, професор Університету Тохоку Дініл Пушпай (м.Сендай, Японія), професор Інституту розвитку, старіння і раку Універистету Тохоку Макабу Фукумото (м.Сендай, Японія), професор медицини Хіроші Окаяма (Японія), науковці й викладачі НТУУ «КПІ» та інші.

Серед доповідей, які виносяться на обговорення учасників, – «Оцінка стану людської безпеки на АЕС Фукусіма» (Дініл Пушпал, Японія), «Сучасна ситуація в містечках навколо атомної електростанції Фукусіма Дайті та дослідження» (Коічі Ояма, Японія), «Технополіс Славутича – ефективний засіб екологічної, економічної та соціальної реабілітації населених пунктів радіоактивного забруднення» (Володимир Удовиченко, Україна), «Ракові захворіння щитовидної залози та ендокринологія» (Микола Тронько, Україна), «Території, забруднені радіонуклідами: ймовірність виникнення вроджених вад розвитку у новонароджених та спонтанні викідні у жінок» (Ольга Тимченко, Україна), «Ризики для окремої людини та для всього населення» (Володимир Тихий, Україна), «Використання геохімічних бар’єрів для зменшення забруднення води радіонуклідами» (Борис Корнілович, НТУУ «КПІ») та інші.

Семінар проходитиме в корпусі №6 НТУУ «КПІ» (проспект Перемоги, 37, будівля Державного політехнічного музею КПІ, в’їзд на територію кампусу – з боку вул. Янгеля). Початок о 10-00.

Контакти:
Десятов Олег Михайлович (прес-секретар НТУУ “КПІ”), тел. 454-95-56,
моб. 093-77-45-144,
Стефанович Дмитро Львович (керівник прес-центру НТУУ “КПІ”), тел. 454-99-29.

Дата події