10 червня 2013 року на кафедрі фізики металів інженерно-фізичного факультету пройшов методичний семінар "Практичне навчання металофі­зиків з фізичних методів досліджень: стан, проблеми, перспективи". У семінарі взяли участь заступник начальника навчально-методичного відділу ДНР Т.М. Желяскова, заступник декана ІФФ з навчально-методичної роботи проф. Л.М. Си­ропоршнєв, заступник директора Інституту металофізики ім. В.Г. Курдюмова НАН України проф. В.М. Надутов, завідувач кафедри фізики металів С.І. Сидоренко, магістранти кафедри, які навчаються в рамках дисципліни "Сучасні методики фізичного матеріалознавства" на базі Інституту металофізики, аспіранти та викладачі.

Розпочався семінар з обговорення нагальних завдань щодо вдосконалення навчального процесу з фізичних методів досліджень матері­алів, впровадження інноваційних технологій навчання та підвищення якості знань і кваліфікацій студентів-металофізиків. Обговорювалися також проблеми організаційного посилення взаємодії викладачів кафедри фізики металів, філії кафедри в Інституті металофізики з викладачами споріднених кафедр бакалаврату "Інженерне матеріалознавство" та з викладачами інших кафедр університету – партнерів кафедри фізики металів, які забезпечують навчання металофізиків з фізичних методів досліджень. А таких партнерів виявляється багато – навчання з фізметодів забезпечується в рамках 17 дисциплін бакалаврату і 9 в магістратурі викладачами 7 кафедр університету.

Якщо говорити про розвиток Відділення цільової магістерської підготовки для НАН України, то на рівні кафедр важливим є завдання формувати інтегровані навчальні плани магістерських і PhD навчальних програм  спільно з базовими інститутами НАНУ.

І навчання металофізиків сучасних фізметодів досліджень з використанням унікального наукового обладнання, дослідження у сфері наноматеріалознавства та навчальні лабораторні практикуми в цих інтегрованих планах мають займати достатньо місця!

Родзинкою семінару стали презентації лабораторних робіт студентів-магістрантів, які виконувалися під керівництвом д.ф.-м.н. Олек­сандра Філатова в Інституті металофізики. Практикуми в цьому інституті – це унікальна можливість для студентів набути вмінь виконувати експерименти із застосуванням унікального обладнання для фізичних методів досліджень властивостей матеріалів, обробляти отримані експериментальні результати і аналізувати їх. І студенти це продемонстрували!

Зокрема, цього навчального року для студентів-металофізиків за дисципліною "Сучасні експериментальні методики фізичного матеріалознавства" в ІМФ НАН України були проведені заняття з методів кінетичного індентування, високотемпературного диференційного термічного аналізу, фотоелектронної спектроскопії, ядерного гама-резонансу та магнітного резонансу, трьохкристальної дифрактометрії, іонно-плазмового осадження, дослідження поверхні та ін. Все це – передові горизонти сучасного фізичного матеріалознавства.

"Співпраця між Інститутом металофізики та кафедри фізики металів – традиційно сильна з часів, коли в 1952 році директор КПІ академік В.Н. Гриднєв відкрив спеціальність "Фізика металів", – на сучасному етапі була посилена близько 10 років тому. Роль такої співпраці важко переоцінити, адже лабораторні практикуми на базі Інституту металофізики є практичною частиною дослідницьких магістерських робіт студентів як першої фази підготовки кандидатських дисертацій", – зауважив заступник директора ІМФ ім. Г.В. Курдюмова НАН України, професор кафедри фізики металів, д.ф.-м.н. Володимир Надутов. З його словами погоджуються й вчорашні студенти – сьогоднішні аспіранти кафедри фізики металів Андрій Бурмак, Ігор Владимирський, Анна Олєшкевич та ін.: проведення лабораторних практикумів на сучасному унікальному обладнанні в Інституті металофізики НАНУ – це школа для формування дослідника-фізика-матеріалознавця завтрашнього дня!

Лілія Скиба

Дата події