З нагоди відзначення 20-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною та Японією 15 вересня в Центрі культури і мистецтв НТУУ «КПІ» Великий Майстер школи чайної церемонії «Урасенке» Сен Геншіцу провів демонстрацію цієї стародавньої церемонії, яка є однією з важливих складових японської традиційної культури, і розповів про її історію та символічний зміст.

На оголошення про цей захід відгукнулися не лише студенти та співробітники КПІ, але й усі, хто цікавиться або професійно вивчає історію Японії і хотів на власні очі побачити церемонію, яка стала однією з візитівок Країни Вранішнього Сонця. Тим більше, що представляв її Великий Майстер Сен Геншіцу – 15-й глава однієї з двох найбільших у Японії шкіл «тя-но-ю» (так зветься японською чайна церемонія) «Урасенке», прямий нащадок фундатора цього мистецтва, Сен-но Рикю (XVI століття), який був першим в історії її майстром. Упродовж 60 років він пропагує мистецтво чайної церемонії по всьому світу, об’їхав понад 120 країн і є Послом доброї волі ООН і ЮНЕСКО та головою асоціації ООН в Японії. Девізом його демонстрацій є гасло «Досягнення миру за допомогою чашки чаю» і він втілює його у своїх лекціях-демонстраціях, які дозволяють людям різних культур краще зрозуміти одне одного. В Україну Великий Майстер приїхав вперше, тож українці отримали можливість побачити класичну чайну церемонію із дотриманням освячених часом традицій і ритуалів.

Чайна церемонія в КПІЧайна церемонія  в КПІЧайна церемонія  в КПІ

Про те, що ця демонстрація – дійсно історична подія, говорив, вітаючи присутніх перед її початком, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Тоічі Сакато. А ще – про те, що попри відстань між двома нашими країнами, різницю в традиціях та історії, наші народи багато що об’єднує, насамперед, звісно, досвід подолання пережитих ядерних трагедій. А Великий Майстер Сен Геншіцу в своєму передньому слові, показуючи на прапори Японії та України, зауважив, що об’єднують нас ще й наші символи, адже синє небо над золотими ланами українського прапору доповнюється вранішнім сонцем на прапорі японському.

Чайна церемонія  в КПІЧайна церемонія  в КПІЧайна церемонія  в КПІ

Перший проректор НТУУ «КПІ» академік НАН України Юрій Якименко висловив вдячність гостям з Японії за те, що для демонстрації церемонії, яка для світу є, до певної міри, уособленням японської культурної традиції, обрано саме Київську політехніку і висловив впевненість, що ця подія стане ще одним кроком на шляху розширення дружніх зв’язків України та Японії.

Допомагали Великому Майстру представити церемонію українському глядачеві п’ятеро помічників – троє жінок-майстрів чайної церемонії з України, Білорусії та Росії, і двоє майстрів-чоловіків з Японії. Саме дійство з його вивіреними століттями ритуалами буквально заворожило присутніх. Більше години зал, затамувавши подих, спостерігав за спокійною, повною внутрішньої значущості церемонією і слухав пояснення Великого Майстра, який розкривав секрети кожного з її елементів.

Чайна церемонія  в КПІЧайна церемонія  в КПІЧайна церемонія  в КПІ

Безумовно, чайна церемонія – це комплексне традиційне мистецтво, яке охоплює різні галузі – від традиційної архітектури чайних будиночків, до предметів вжиткового мистецтва, якими є предмети для проведення церемонії – чашки тя-ван, бамбукові вінчики для збивання напою тя-сен, навіть ложечки для насипання чайного порошку тя-сяку (в церемонії використовується не листовий, а розмелений у кам’яному млинці порошковий чай мат’я). І не лише кожна операція процесу приготування чаю і частування ним гостей, але й кожен рух майстра має своє символічне значення. Тож на самому початку Великий Майстер Сен Геншіцу попередив, що повна чайна церемонія займає кілька годин, тому киянам показують лише основні її класичні елементи. Проте навіть ця скорочена демонстрація дала глядачам змогу оцінити її красу і глибинний сенс кожного руху майстрів.

Після закінчення церемонії Великий Майстер відповів на запитання глядачів і запросив бажаючих піднятися на сцену, щоб зблизька роздивитися на знаряддя японського чайного мистецтва. Це знаряддя, до речі, Великий Майстер передав у дар університету і воно зберігатиметься в Українсько-Японському центрі НТУУ «КПІ». А наостанок кожен, хто завітав до Центру культури і мистецтв на чайну церемонію, отримав від Посольства Японії в Україні лист-подяку за інтерес до культури Японії та сувенірну ручку на пам’ять про цю подію.

Сен Ґеншицу, Великий Майстер школи чайної церемонії УрасенкеЗ нагоди відзначення 20-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Японією у вересні до Києва завітає Сен Ґеншицу, Великий Майстер школи чайної церемонії Урасенке, який прочитає лекцію та проведе демонстрацію "Тейча" – традиційної, не спрощеної церемонії приготування та пригощання чаєм. Відвідавши демонстрацію та лекцію з мистецтва чайної церемонії, ви матимете змогу відчути, що таке японська душа…

15 вересня 2012 р. (субота)
Початок о 15-00, вхід до зали з 14-00
Вхід за запрошеннями

Запрошення можна отримати:
Посольство Японії в Україні
Музейний провулок,4,
тел. (044)490-55-00,
www.ua.emb-japan.go.jp

Українсько-Японський центр НТУУ "КПІ"
Проспект Перемоги, 37,
Бібліотека НТУУ "КПІ", 4-й поверх,
тел. (044)406-91-66,
www.uajc.com.ua

Кількість місць обмежена

Дата події