10 лютого 2012 року в залі Адміністративної ради нашого університету відбулось спільне засідання круглого столу Українського науково-технологічного центру (УНТЦ) та НТУУ "КПІ", присвячене започаткуванню нової програми УНТЦ від Міністерства енергетики США "Ініціатива "Наука для бізнесу" (S4B), яка передбачає призначення в кожній науковій установі України головного спеціаліста з комерціалізації технологій.

До участі в круглому столі були запрошені представники Президії НАН України, Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України, НТУУ "КПІ", Державного космічного агентства України, Посольства США, академічних інститутів та вищих навчальних закладів України.

На початку круглого столу з вітальним словом виступили: виконавчий директор УНТЦ посол п. Майкл Ейнік, від Президії НАН України Ю.М.Капіца, заступник голови Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України Б.В.Гриньов, ректор НТУУ "КПІ" М.З. Згуровський, а також Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Й.В. п. Джон Теффт.

У своєму виступі посол Д.Теффт, зокрема, сказав: "Я радий взяти участь у цьому заході. Дякую Київському політехнічному інституту за гостинність і проведення презентації проекту, а також УНТЦ та його новому виконавчому директору послу Майклу Ейніку за всю їх працю та сприяння розвитку американо-українського науково-технологічного партнерства.

Між іншим, я подумав про гелікоптер поруч з цим залом. Як дехто з вас, мабуть, знає, Посольство США щойно переїхало в нове місце, на вулицю, названу на честь піонера авіації Ігоря Сікорського, колишнього студента КПІ.

Я не міг не подумати про те, яким прекрасним прикладом американо-української співпраці для просування науки та технологій є Сікорський. Інженер, який народився в Києві, зміг комерціалізувати свій талант та знання в США, внаслідок чого був створений перший американський гелікоптер Vought-Sikorsky VS-300 у 1939 році.

Сьогодні уряд США через Департамент енергетики фінансує в рамках Всесвітньої ініціативи запобігання розповсюдженню зброї масового знищення "Ініціативу "Наука для бізнесу" (S4B), направлену на допомогу українським інститутам та університетам просувати свої науково-технологічні розробки, ставати більш незалежними та активно виходити на міжнародні ринки.

S4B бере за модель організаційну структуру технічних університетів США, де майже кожен заклад на сьогодні має відділ трансферу технологій, який займається визначенням комерційного потенціалу досліджень та шляхів його використання.

В усьому світі університети та інститути використовували успішну американську модель трансферу технологій, адаптуючи її до своїх реалій для забезпечення управління та трансферу інновацій. Я радий бачити, що Україна хоче забезпечити такі ж можливості для своєї наукової спільноти.

Точніше, успішні програми комерціалізації технологій мають цінність для всіх задіяних сторін: не тільки дослідників та університетів, але і для більш широких громадського та бізнес-середовищ. Користь отримують не тільки організації, що їх виконують, вони сприяють створенню нових робочих місць, нових послуг та продуків для всієї спільноти. Мова йде про справжні стимулятори економічного зростання.

Україна продовжує готувати покоління прекрасних учених та дослідників, чиї роботи мають величезний комерційний потенціал. S4B є практичною демонстрацією бажання уряду США допомогти українським інститутам поширити свої знання та можливості за межі кордонів і повідомити міжнародній спільноті про свої успіхи.

У більш широкому контексті S4B є чудовою ініціативою, що прекрасно відповідає духу Робочої групи з науково-технологічного співробітництва в рамках Американо-української комісії стратегічного партнерства, яка обрала інновації та трансфер технологій за один з пріоритетних напрямів роботи в 2012 році.

Наприкінці хотів би привітати всі інститути та університети, що беруть участь у цьому проекті, та побажати всім великих успіхів. Ваша відданість підприємництву та інноваціям принесе успіх та зробить вас справжнім прикладом для наслідування іншими інститутами в Україні.

Я знову аплодую УНТЦ за безцінне керівництво та втілення цих унікальних ініціатив в Україні. Дякую".

Нову програму презентував заступник виконавчого директора УНТЦ (США) В.Ф.Корсунь. Він розповів присутнім про діяльність УНТЦ. Одним з її напрямків є сприяння науковцям у впровадженні в життя їх винаходів та розробок. Тож метою презентованої програми є забезпечення допомоги стратегічному розвитку українських університетів та підприємств шляхом створення можливостей для тіснішої та продуктивнішої співпраці науки та промисловості.

Бюджет програми  "Ініціатива "Наука для бізнесу" становить 500 тисяч доларів США на рік. Наукові заклади і промислові підприємства можуть долучитися до неї за умови участі у спільному фінансуванні. Певна річ, що участь у проекті найбільше можливостей створює для розробників сучасних наукомістких технологій, реалізація яких потребує серйозних фінансових вкладень. У свою чергу, трансфер чи, радше, відпрацьовані механізми комерціалізації наукової діяльності та нових технологій здатні значною мірою стимулювати економічну та високотехнологічну сфери України. Програма серед інших заходів передбачає й запровадження в технічних університетах і організаціях посади головного спеціаліста з комерціалізації технологій, на якого покладатимуться обов'язки налагодження співпраці з промисловістю та бізнесом і залучення інвестицій. Враховуючи потужний потенціал українських науковців, можна сподіватися, що успішна реалізація цього проекту сприятиме значному пришвидшенню виведення вітчизняних розробок та технологій на світовий ринок.

Євген Поліщук, нач. відділу зовнішньоекономічної діяльності ДМС

Дата події