Однією з помітних тенденцій сучасного освітньо-наукового простору України стало поглиблення зв'язків між університетами та установами Національної академії наук України. Втім, якщо говорити про НТУУ "КПІ", то ці зв'язки завжди були міцними. Багато вихованців НТУУ "КПІ" працюють у провідних технічних інститутах системи НАН України, обіймаючи посади від керівників цих установ до виконавців проектів.

Механіко-машинобудівний інститут як один з найстаріших у складі НТУУ "КПІ", традиційно має добрі відносини з багатьма інститутами НАН України, зокрема, Інститутом проблем міцності ім. Г.С.Писаренка, Інститутом механіки ім. С.П.Тимошенка, Інститутом електрозварювання ім. Є.О.Патона, Інститутом проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича, Інститутом гідромеханіки та іншими.

Традиційно міцною та плідною є співпраця ММІ з Інститутом надтвердих матеріалів ім. В.М.Бакуля НАН України. Історично випускників КПІ брали на роботу в ІНМ ім. В.М.Бакуля протягом усіх 50-ти років існування інституту. Тому логічним продовженням цього та поглибленням співпраці стало створення в 1996 році Спільного науково-дослідного центру НТУУ "КПІ" та ІНМ ім. В.М.Бакуля. Основною метою діяльності центру було визначено підвищення якості підготовки студентів, аспірантів, докторантів та поглиблення співпраці. Науковий керівник центру – директор ІНМ ім. В.М.Бакуля, академік НАН України, заслужений діяч науки і техніки, лауреат Державних премій України, УРСР та СРСР, доктор технічних наук, професор Микола Васильович Новіков. Директор центру – доктор технічних наук, професор Девін Леонід Миколайович. Так, по навчальних курсах "Інструменти з надтвердих матеріалів" та "Прогнозування працездатності різальних інструментів" провідні співробітники ІНМ ім. В.М.Бакуля – академік М.В.Новіков, чл.-кор. А.А.Шульженко, д.т.н., проф. Л.М.Девін, д.т.н. Г.П.Богатирьова, к.т.н. М.Є.Стахнів один день на тиждень читають лекції та проводять заняття з магістрантами та спеціалістами НТУУ "КПІ".

Для забезпечення ефективної роботи центру в ІНМ ім. В.М.Бакуля організовано навчальну аудиторію на 45 місць, видано підручник "Інструменти з надтвердих матеріалів" за редакцією академіка М.В.Новікова, поставлено лабораторні роботи на сучасних автоматизованих стендах, зокрема: автоматизованому стенді для оцінки працездатності різальних інструментів з надтвердих матеріалів; мобільній системі моніторингу процесу точіння для оцінки зношування різця та шорсткості поверхні з використанням штучних нейронних мереж; автоматизованій установці для випробувань на міцність при динамічному навантаженні; мобільній системі ультразвукового контролю твердих сплавів; лабораторному стенді на базі струмовихрового дефектоскопа мод. ВДЗ-71 для визначення дефектів у твердих сплавах ВК, ТК, ТТК на глибині до 0,5 мм; лабораторному стенді на базі широкосмугових датчиків акустичної емісії з робочою смугою частот 200-1200 кГц та багатьох інших.

За 15 років існування Спільного науково-дослідного центру НТУУ "КПІ" – ІНМ ім. В.М. Бакуля понад 500 студентів ММІ мали чудову можливість виконувати лабораторні роботи на сучасному обладнанні, залучатись до реальних наукових проектів під керівництвом провідних учених ІНМ ім. В.М. Бакуля.

У червні 2011 року колектив ІНМ ім. В.М.Бакуля відсвяткував своє 50-річчя. Ця подія викликала певний суспільний резонанс. До ювілею інститут отримав привітання від Президента України В.Ф.Януковича, привітання та Почесну грамоту від Прем'єр-міністра України М. Я. Азарова, привітання від Голови Верховної Ради України В.М.Литвина. Майже 100 вітальних адрес та звернень надійшли на адресу ІНМ ім. В.М.Бакуля від наукових і освітніх установ та підприємств Росії та Білорусі, Китаю та Японії, Німеччини та Франції, Польщі та Греції, Індії та багатьох інших. Подією відзначення 50-річчя інституту стало привітання від Папи Римського Бенедикта XVI з його особистим підписом колективу інституту та директору академіку М.В.Новікову.

До 50-річчя інститут виграв 3-й річний грант у 7-й Рамковій європейській програмі з тематики науково-організаційного співробітництва в європейському науковому просторі разом із французьким сучасним Університетом Пуатьє та Варшавським центром високих тисків.

У червні-липні 2011 року інститутом узгоджені та підписані два масштабних контракти із виробничої реалізації в Китаї технологій отримання перспективних монокристалів та композитно-структурованих гібридних надтвердих матеріалів. Підписано угоду про наміри створення спільного китайсько-українського центру технологічної переваги в розробці та виробництві НТМ, подібно до нещодавно підписаної Президентом України В.Ф. Януковичем та Генеральним секретарем ЦК КПК Ху Цзіньтао угоди про створення науково-технологічного міжнародного центру технологій зварювання. Слід відмітити, що саме Китай став у наш час найпотужнішим виробником синтетичних алмазів у світі. Його підприємства плідно співпрацюють з ІНМ ім. В.М. Бакуля в цій галузі з початку 90-х років минулого століття.

У виданій до 50-річчя ІНМ ім. В.М.Бакуля змістовній науковій монографії подано історію створення та широкої промислової реалізації в СРСР та Україні проривної технології синтезу алмазу з графіту. Це досягнення є одним з найважливіших у науково-технічній революції минулого століття. Фактами та описом представлено, як досягнення російських та українських учених було швидко (9 місяців) та ефективно реалізовано. Це сталося завдяки вмілому використанню сукупності трьох факторів:

– назрілого за результатами (техніка і фундаментальні основи) науково-технологічного творчого вирішення наукової проблеми, яку штурмували майже 200 років видатні вчені різних країн;

– великій та актуальній за часом індустріальній потребі у використанні інструменту з найтвердішого матеріалу – алмазу в новітніх галузях актуального за часом виробництва;

– своєчасній твердій та змістовній технічно-фінансовій урядовій підтримці, постійному контролю з боку держави протягом 20-ти років (з 1947 по 1967 рр.) за ходом розробки та впровадження в широке виробництво наукових досягнень вітчизняних учених з алмазної проблеми.

У книзі відображено, як створювалася визнана нині у світі наукова школа ІНМ, змістовно розповідається про роботу двох директорів інституту за 50 років – В.М. Бакуля та М.В. Новікова. Вона знову-таки свідчить, що саме обізнані та патріотичні кадри вирішують все у проблемних справах науково-технічного прогресу на благо людей. Наведено численні факти та цифри, які свідчать про значний науково-аналітичний, теоретичний та прикладний доробок інституту за 50 років: захищено 50 докторських та 354 кандидатських дисертації, видано 422 монографії, тематичних збірників статей, довідників та підручників, одержано 3459 авторських свідоцтв і патентів на винаходи співробітників, серед них до 400 патентів зарубіжних країн.

До свого ювілею ІНМ ім. В.М.Бакуля НАН України нагороджений низкою Почесних грамот від установ Росії, Білорусі, України та Польщі, а 54 співробітники інституту відзначені нагородами Президії Національної академії наук України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Національної академії педагогічних наук України, Української академії наук, Федерації вчених України, управління Державної служби геології та надр України.

Науково-технічні та технологічні результати інституту за 50 років впроваджено на більш ніж 10 тис. підприємств Росії, України, Білорусі, Казахстану та інших. За участю інституту створено понад десяток заводів, у тому числі у Вірменії, Білорусі, Болгарії, сотні виробничих дільниць, цехів. Останнім часом створено фірми у Південній Кореї, Іспанії, Македонії. У 2010 році інститут додав до численних нагород та призів нагороду Міжнародного рейд-клубу (Іспанія, Мадрид) за кращу торгову марку. Виробничий комплекс інституту одержав за 2010 рік диплом Торговельно-промислової палати України за досягнення переваг над конкурентами та почесне 9-те місце серед 350 тисяч підприємств України, що підтверджено цифрами державної статистики та аудитом всеукраїнського рейтингу.

До відзначення 50-річчя інституту отримано повідомлення, що за даними Journal Citation Report 2010 імпакт-фактор журналу "СТМ" склав 0,547 і серед 18 українських наукових журналів, що реферуються ISI Web of Science, посідає шосте місце.

Таким чином, головним надбанням ІНМ до 50-ти років його існування є створення сучасного науково-технологічного, авторитетного у світі Українського центру технологічної переваги в галузі надвисоких тисків і температур, комп'ютерного матеріалознавства, нанотехнологій та інженерії поверхні. Його можна організаційно та комерційно залучати до виконання визначених Президентом України загальнонаціональних найважливіших проектів: створення активно діючого морського газового терміналу та альтернативної існуючій системи енергозабезпечення України, використання покладів із шельфових родовищ Чорного моря та доступу до природного газу з Азербайджану. Пропонуються проекти "Енергія природи", "Доступне житло", "Чисте місто", "Нове життя", "Якісна вода", "Відкритий світ", "Місто майбутнього", "Повітряний експрес", "Дунайський коридор", "Олімпійська надія". В них усіх є місце застосуванню проривних технологій інституту.

Розглядаючи найважливіші потреби сьогодення – потребу в енергозабезпеченості та енергозбереженні, стимулювання та забезпечення ресурсозбереження та економічної безпеки, ефективності людської праці в Україні, створення робочих місць та завдання автоматизації та роботизації, можна констатувати, що для України, Національної академії наук ІНМ В.М. Бакуля є опорною організацією та творчою силою для вирішення завдань щодо розробки назрілих індустріальних та економічних реформ і пропозицій до національних проектів. 50-річний академічний інститут готовий до нових випробувань. Усі ці плани здатний вирішити колектив висококваліфікованих фахівців, значна частина яких прийшла й продовжує приходити з Київської політехніки. Тому активна співпраця науковців ІНМ ім. В.М. Бакуля з факультетами та кафедрами НТУУ "КПІ" є запорукою успішності обох наших колективів.

Відзначення 50-річчя ІНМ ім. В.М.Бакуля стало визначною подією в науково-громадському житті України, яка підтвердила світовий авторитет потужного за науково-технічним потенціалом та перспективного для України матеріалознавчого напрямку. Державна підтримка та прийняття розроблених в інституті інноваційно-інвестиційних пропозицій сприятимуть зміцненню авторитету держави у створенні знань 21-го сторіччя як провідної сили прогресу суспільства.

В.А. Пасічник, завідувач кафедри ІТМ