Для НТУУ "КПІ" 12 квітня – не просто чергова дата календаря. День космонавтики для київських політехніків – особливе свято. Адже з дослідженнями Космосу пов'язані діяльність і долі багатьох працівників і випускників університету.

З навчання в КПІ розпочався шлях у науку майбутнього Головного конструктора перших ракетно-космічних систем Сергія Корольова. КПІ закінчив славнозвісний академік – розробник найкращих радянських турбореактивних двигунів і двигунів, які використовувалися в ракетно-космічній системі "Енергія-Буран", Архип Люлька. Київський політехнічний дав путівку у велике життя й Льву Люльєву – ракетобудівнику, розробки якого стали основою створення сил Протиповітряної і Протиракетної оборони країн – колишніх республік СРСР. Навчатися в КПІ прийшов на початку 30-х років ХХ століття і майбутній творець ракетного озброєння, а пізніше – й орбітальної станції "Салют", ракетоносіїв та штучних супутників Землі  "Протон", "Польот", "Космос -1267" академік Володимир Челомей

Упродовж усіх років існування Київський політехнічний інститут залишається вірним традиціям, закладеним його видатними вихованцями і працівниками. І сьогодні університет займає помітне місце у процесах, пов'язаних з інтенсивним розвитком ракетно-космічної галузі. Випускники КПІ працюють на підприємствах вітчизняного аерокосмічного комплексу, розробки його науково-дослідних і конструкторських підрозділів використовуються в ракетно-космічних системах.

Тож і 50-ліття польоту Ю. Гагаріна та 90-річчя з дня народження льотчика-космонавта Георгія Берегового в НТУУ "КПІ" відзначалися урочисто. Тим більше, що до організації свята долучилося й Державне космічне агентство України. Святкування розпочалося з покладення квітів до пам'ятника засновнику практичної космонавтики, головному конструкторові перших ракет-носіїв, штучних супутників Землі та пілотованих космічних кораблів, академіку Сергію Корольову. В Центрі культури і мистецтв університету було розгорнуто виставку експонатів відділу історії авіації і космонавтики ім. І.І.Сікорського Державного політехнічного музею при НТУУ "КПІ", присвячену цій даті.

На урочистості були запрошені ветерани космічної галузі – люди, життя і діяльність яких були безпосередньо пов'язані з розробкою, виготовленням, спорядженням і експлуатацією вітчизняної космічної техніки. Тож відеофільм про першовідкривача космічної ери людства Юрія Гагаріна і про підготовку його вікопомного польоту, який організатори продемонстрували на початку урочистостей, вони дивилися як фільм про свою молодість і, певна річ, сприймали його дуже особисто. Проте, з неменшою цікавістю дивилися ці історичні кадри й студенти та молоді працівники НТУУ "КПІ", які лише торують власний шлях у професії.

Учасників свята привітав заступник керівника Державного космічного агентства України Сергій Засуха. У своєму виступі він розповів про значний внесок, який зробили в становлення і розвиток космічної галузі наукові організації та промислові підприємства України. Оплесками зустріли запрошені й поздоровлення від гостя свята – льотчика-космонавта, Героя Російської Федерації Юрія Онуфрієнка. Урочистості увінчалися концертом одного з найвідоміших у світі музичних колективів України – Національного президентського оркестру та його солістів.

Дмитро Стефанович

Дата події